Daj krew ratuj życie!

Zostań dawcą krwi

Istnieje wiele różnych sposobów, w jaki można zostać dawcą krwi - od zarejestrowania się w lokalnym banku krwi do bezpośredniej wizyty w zatwierdzonym centrum krwiodawstwa. Tutaj wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak oddać krew i co się z tym wiąże.

Jak oddać krew?

Oddawanie krwi to dobrowolny akt oddania krwi. Może to być jednorazowa donacja lub regularna wizyta w centrum krwiodawstwa, aby zostać dawcą krwi. Proces ten trwa zazwyczaj około 45 minut i jest zwykle wykonywany na w pełni odchylonym fotelu.

Jak więc oddać krew? Należy umówić się na spotkanie w centrum krwiodawstwa i przynieść ze sobą dowód osobisty lub paszport jako dowód tożsamości. Otrzymasz kwestionariusz do wypełnienia oraz krótki kwestionariusz zdrowotny, aby upewnić się, że jesteś w wystarczająco dobrym stanie zdrowia, aby oddać krew. Zostanie również sprawdzone ciśnienie krwi i zbadane żyły. Następnie zostanie Pan/Pani poproszony/a o położenie się na krześle, gdzie igła zostanie wprowadzona do żyły w ramieniu, a krew zostanie pobrana do sterylnego worka. Następnie zostanie ona wysłana do banku krwi i przetestowana, aby upewnić się, że jest bezpieczna do użycia, zanim zostanie wysłana do szpitala, gdzie zostanie podana osobie, która potrzebuje transfuzji krwi.

Akcja krwiodawstwa w szkole - co to takiego?

Akcja krwiodawstwa w szkole to coś, co wiele szkół robi jako sposób promowania świadomości o znaczeniu oddawania krwi. Jeśli szkoła Twojego dziecka organizuje akcję krwiodawstwa, ważne jest, abyś Ty i Twoje dziecko wzięli w niej udział. Może to być świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej o krwiodawstwie i dlaczego jest ono tak ważne, a także pomóc innym potrzebującym w tym samym czasie.

Kiedy Twoje dziecko weźmie udział w akcji krwiodawstwa w szkole, będzie miało okazję poznać inne dzieci i dorosłych, którzy również oddają krew i dowiedzieć się więcej o tym procesie. Po oddaniu krwi dziecko otrzyma specjalną opaskę lub inny rodzaj pamiątki, która będzie przypominać o jego udziale w akcji.

Dlaczego warto oddać krew?

Badania medyczne wykazały, że krew jest bardzo ważną częścią naszego zdrowia. Kiedy ludzie potrzebują transfuzji krwi, otrzymują ją z oddanej krwi. Oznacza to, że otrzymują bezpieczną i czystą krew, która jest wolna od wszelkich chorób, bakterii i wirusów. Zapasy krwi w wielu krajach nie zawsze są wystarczające, aby zaspokoić wysokie zapotrzebowanie na nią. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, kiedy występuje zwiększone zapotrzebowanie na krew.

Autor postu mgr Marciniak - 06-03-22

Twój komentarz

Najnowsze aktualności

umiejętności z marketingu online

Rozwijaj umiejętności z marketingu online - dodatkowe zajęcia dla uczniów technikum

23-05-2023

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak małe przedsiębiorstwa przekształcają się w gigantów e-commerce? Czy fa

Czytaj dalej!

Technik architektury krajobrazu

Technik architektury krajobrazu - co powinieneś wiedzieć

30-12-2022

Architektura krajobrazu jest dziedziną, która polega na tworzeniu przestrzeni publicznych i prywatnych, które

Czytaj dalej!

Egzamin eksternistyczny

Zalety i wady egzaminu eksternistycznego

18-11-2022

Czy warto przystąpić do egzaminu eksternistycznego? Jest to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Jeśli jest

Czytaj dalej!

Loading...